یکی از اقدامات مهم که پیش از هر سفری باید مورد توجه قرار گیرد، بازرسی فنی خودرو می‌باشد. چرا که اگر قبل از سفر، مدت زمانی را صرف این کار کنید، به راحتی می‌توانید جلوی بیشتر مشکلاتی که امکان دارد سفر شما را خراب کند، بگیرید. مراجعه به تعمیرکار مجرب، یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای یافتن ایرادات پنهان خودرو می‌باشد. زیرا برخی از این ایرادات، به هنگام رانندگی در شهر بروز نمی‌کنند و تنها در سفرهای جاده‌ای خود را نشان می‌دهند. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به سفر با خودروی شخصی علاقه‌مند می‌باشید، ضروری است تا مواردی را به عنوان چک لیست خودرو در نظر بگیرید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با موارد مهمی که قبل از سفر با خودرو، باید مد نظر داشته باشید، آشنا کنیم.

اقدامات لازم به منظور بازرسی فنی خودرو قبل از سفر

از آنجایی که عدم بازرسی فنی خودرو قبل از سفر می‌تواند شما را با مشکلات متعددی روبه‌رو کند، همراه داشتن برگه معاینه فنی خودرو می‌تواند تضمین کننده امنیت شما در سفر ‌باشد. در این میان، استفاده از اجاره خودرو می‌تواند، امنیت شما را در سفر تضمین کند، چرا که تمام خودروهای اجاره‌ ای پیش از آن که به مشتری تحویل داده شوند، به طور کامل مورد بازرسی قرار می‌گیرند. در این بخش، به بررسی موارد مهی می‌پردازیم که قبل از سفر می‌بایست مورد توجه قرار گیرند و عبارتند از :

1.بررسی سلامت باتری و دینام خودرو

بررسی سلامت باتری و دینام، یکی از مهم‌ترین اقدامات قبل از سفر می‌باشد. زیرا هیچ چیز همچون یک باتری مشکل‌دار نمی‌تواند شما را در طول سفر گرفتار کند و اعصابتان را به هم بریزد. حتماً سَری‌های باتری را بررسی کنید تا هیچگونه زنگ‌زدگی نداشته باشند تا مانعی برای عبور جریان برق از باتری و شارژ شدن آن شود. بنابراین هرگاه بر روی باتری ماشین، زنگ‌زدگی دیدید، آن را با استفاده از مقدار اندکی آب و جوش شیرین و مسواک تمیز کنید. همواره کابل شارژ را در سفر به همراه داشته باشید تا بتوانید در شرایط اضطراری از آن استفاده نمائید.

بررسی سلامت باتری و دینام خودرو

2.بررسی سلامت لاستیک‌ ها

بررسی سلامت لاستیک ها بسیار مهم است. نه تنها به هنگام سفر، بلکه در همه مواقع می‌بایست به سلامت لاستیک‌ها توجه ویژه‌ای داشت. زیرا کم بودن باد لاستیک‌ها، موجب کندی سرعت خودرو و نیز پنچر شدن ماشین می‌شود. همچنین در صورتی که لاستیک‌ها بیش از اندازه پُر باد باشند، به دلیل اصطکاک زیاد با سطح زمین، سرعت خرابی و صاف شدن آج آن‌ها افزایش می‌یابد. برخی از خودروهای لاکچری و مدرن، مجهز به نشانگر میزان باد لاستیک خودرو یا TPMS می‌باشند که به راحتی از آن اطلاع می‌یابید. اما برای آگاهی از میزان باد لاستیک خودروهایی که به این مکانیزم مجهز نیستند، می‌توانید از یک دستگاه فشارسنج باد استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید که در فصول گرم و سرد سال، باد لاستیک خودرو متغیر می‌باشد. اهمیت به این نکته موجب افزایش عمر لاستیک خودرو می‌شود.

بررسی سلامت لاستیک‌ها

3.بررسی سلامت لاستیک زاپاس، جک و آچار چرخ

همانقدر که سلامت لاستیک‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد، سلامت لاستیک زاپاس نیز بسیار حائز اهمیت است. بنابراین قبل از سفر، از سلامت لاستیک زاپاس اطمینان حاصل پیدا کنید و میزان باد آن را بر روی فشار استاندارد تنظیم نمائید. از تجهیزات بسیار مهمی که باید به هنگام سفر، با خود به همراه داشته باشید، جک و آچار چرخ می‌باشد. بنابراین از همراه داشتن این تجهیزات و نیز سلامت عملکرد آن‌ها مطمئن شوید.

بررسی سلامت لاستیک زاپاس، جک و آچار چرخ

4.بررسی میزان روغن موتور

تعویش روغن موتور به میزان مسافتی که طی کرده‌اید، بستگی دارد. در صورتی که یک سفر طولانی مدت را در پیش رو دارید و مدتی از تعویض روغن موتورتان می‌گذرد، پیشنهاد ما به شما این است که آن را تعویض کنید. توجه داشته باشید که میزان روغن موتور باید در بازه مینیمم (min) و ماکزیمم (max) قرار داشته باشد. بدین ترتیب خودروی شما در شرایط بهتری قرار می‌گیرد و سفر راحت‌تری را تجربه می‌کنید.

دقت کنید که روغن موتور مورد استفاده از کیفیت کافی برخوردار باشد. همچنین توصیه می‌شود که با هر بار تعویض روغن موتور، فیلتر روغن را نیز تعویض کنید. در حالت کلی می‌بایست پس از هر هزار کیلومتر رانندگی، میزان روغن موتور خودرو مورد بررسی قرار گیرد. 

بررسی میزان روغن موتور

اگر هم خودروی شما روغن سوزی دارد، حتماً آن را تعمیر کنید و تا زمان تعمیر، در سفرهای داخل شهری یک بطری روغن به همراه داشته باشید.

5.بررسی و تعویض فیلتر کابین

بررسی و آماده‌سازی سیستم تهویه خودرو، از دیگر اقداماتی می‌باشد که باید قبل از رفتن به سفر، آن را انجام دهید. این سیستم با گردش هوای مطلوب در کابین خودرو، راحتی سرنشینان را تضمین می‌کند. این فیلتر به طور معمول در پشت داشبورد قرار داشته و جریان هوای عبوری را تصفیه می‌کند. توصیه ما بر این می‌باشد که پیش از شروع سفر، فیلتر کابین خودرو را تعویض کنید.

بررسی وتعویض فیلتر کابین

6.بررسی و تعویض فیلتر هوا

بررسی فیلتر هوا و اطمینان از تمیز بودن آن، موجب افزایش کارایی و راندمان خودرو می‌شود، زیرا کیفیت هوای ورودی به موتور را بهبود می‌بخشد. بنابراین هنگام آماده‌‌سازی خودرو برای سفر، فیلتر هوا را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز تعویض کنید.

بررسی وتعویض فیلتر هوا

7.بررسی سیستم خنک کننده خودرو

از موارد دیگری که باید قبل از سفر حتماً مورد بررسی قرار دهید، آب رادیاتور است. زیرا سیستم خنک کننده، یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های خودرو به شمار می‌رود. بدین منظور، ابتدا خودرو را در محلی صاف و بدون شیب پارک کنید و پس از گذشت دو ساعت از خاموش بودن خودرو و اطمینان از خنک شدن آن، در کاپوت را باز نمائید و به بررسی میزان آب رادیاتور بپردازید. همچنین اتصالات رادیاتور و شلنگ‌ها را از لحاظ سوراخ، شل یا سفت بودن، پارگی و فرسودگی چک کنید. چرا که در صورت وجود مشکل، امکان دارد در بین راه خودروی‌ شما جوش بیاورد و به اصطلاح، سرسیلندر بسوزاند. پس از بررسی مخزن ذخیره مایع رادیاتور، منبع مایع شیشه پاک‌کن و سلامت تیغه‌های برف پاک‌کن را هم چک کنید.

بررسی سیستم خنک کننده خودرو

8.بررسی چراغ‌ ها و بوق خودرو

سلامت کامل چراغ‌های عقب و چراغ‌های جلو، برای رانندگی ایمن به خصوص در شب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. از سالم و پُر نور بودن چراغ‌ها اطمینان کامل پیدا کنید. زیرا چراغ‌های معیوب موجب می‌شود تا سایر رانندگان از نیت شما به هنگام رانندگی آگاه نشوند و یا شما را در شب به درستی نبینند. حتی برای رانندگی در روز نیز، باید چراغ‌های ترمز و دنده عقب از سلامت کافی برخوردار باشند. همچنین چندین بار بوق خودرو را فشار دهید تا مطمئن شوید که به درستی کار می‌کند.

بررسی چراغ‌ ها و بوق خودرو

9.بررسی و تنظیم موتور خودرو

تنظیم موتور خودرو قبل از سفر، به شما در داشتن تجربه سفری راحت و بدون دردسر کمک می‌کند. بنابراین پیش از سفر، با مراجعه به تعمیرکار، موتور خودروی خود را بررسی و تنظیم کنید. البته ماشین‌های امروزی برخلاف ماشین‌های قدیمی، در فواصل طولانی نیاز به تنظیم موتور دارند.

بررسی و تنظیم موتور خودرو

10.بررسی عملکرد ترمز

وضعیت ترمز خودرو، یکی از مهم‌ترین نکاتی می‌باشد که باید توجه ویژه‌ای به آن داشت. بررسی عملکرد ترمز، در بازرسی فنی خودرو قبل از سفر، تضمین کننده امنیت شما در طول سفر می‌باشد. از آنجایی که در صورت کاهش سطح روغن ترمز، عملکرد آن با اختلال مواجه می‌شود، در نتیجه حتماً روغن ترمز و کیفیت آن را بررسی کنید و لنت ترمز را نیز مورد بازبینی قرار دهید.

بررسی عملکرد ترمز

11.بررسی سلامت و عملکرد برف پاک‌ کن

اگرچه برف پاک‌کن در ظاهر، وسیله‌ای ساده و پیش پا افتاده به نظر می‌رسد، اما یکی از مهم‌ترین نکات مربوط به ایمنی خودرو قبل از سفر می‌باشد. اهمیت آن به هنگام بارش برف و باران آشکار می‌شود، چرا که در صورت عملکرد مناسب می‌تواند حافظ سلامت و جان سرنشینان خودرو باشد. پس قبل از سفر، از سلامت آب پاش‌ها، تیغه‌های برف پاک‌کن و سیستم آن، اطمینان لازم را به دست آورید.

بررسی سلامت و عملکرد برف پاک‌کن

12.بررسی تسمه دینام و تسمه تایم

تمامی تسمه‌های خودرو باید در جای خود مستقر باشند. هیچگونه ترک‌خوردگی و یا پارگی نباید بر روی تسمه دینام و تسمه تایم وجود داشته باشد. در صورتی که کوچک‌ترین موردی را در این زمینه مشاهده کردید، نیاز به تعویض دارند. برای بررسی کشش تسمه می‌توانید آن را میان دو دست خود گرفته و به آرامی به بالا و پایین حرکت دهید. در صورتی که در این امور سررشته دارید، می‌توانید به تنهایی آن را تعویض کنید. در غیر این صورت کار را به کاردانش بسپارید و هرگز به آن دست نزنید.

بررسی تسمه دینام و تسمه تایم

13.دیاگ زدن خودرو

به یاد داشته باشید که قبل از سفر، بهتر است خودرو خود را دیاگ بزنید. این کار موجب می‌شود تا تمام ایرادات پنهان ماشین، آشکار شود. شناسایی و برطرف کردن این مشکلات موجب می‌شود تا در طول سفر، تجربه‌ای دلپذیر داشته باشید. برای انجام این کار می‌بایست به یک مکانیکی مراجعه کنید. تعمیراکاران با استفاده از دستگاهی مخصوص، سیستم کامپیوتری خودروی شما را بررسی و ایرادات آن را شناسایی می‌کنند. در نتیجه تمام ایرادات پنهان ماشین آشکار و برطرف می‌شود.

دیاگ زدن خودرو

14.بررسی خودرو به لحاظ تمیزی

تنها مزیت تمیزی خودرو، پاکیزگی و برق زدن آن نیست. از آنجایی که شیشه‌ها و آینه‌های ماشین، در طول مسیر کمک زیادی به هنگام رانندگی می‌باشند، همواره شست‌وشوی وسیله نقلیه توصیه می‌شود. پس قبل از هرگونه اقدام برای سفر، این نکته را مد نظر داشته باشید. در صورتی که زمان کافی برای انجام این کار ندارید، حداقل شیشه‌ها و آینه‌های خودرو را تمیز کنید.

بررسی خودرو به لحاظ تمیزی

15.همراه داشتن لوازم و ابزار اضطراری

همراه داشتن لوازم و ابزار اضطراری درون خودرو، در شرایط بحرانی بسیار سودمند می‌باشد. جعبه ابزار در طول سفر، به راننده کمک می‌کند تا از پس مشکلات کوچک احتمالی برآید. حتی به هنگام ایجاد مشکل در مسیرهای صعب‌العبور و دور از دسترس نیز، بسیار مفید می‌باشد. این لوازم و ابزار به طور معمول شامل تجهیزاتی همچون جعبه کمک‌های اولیه، نقشه به روز، لاستیک زاپاس، چراغ قوه، باتری، پیچ‌گوشتی، انبردست، سیم‌چین، پیچ و مهره، چسب برق و غیره است. البته در طول سفر، داشتن لوازمی نظیر علائم راهنمایی، لامپ یدکی، فیوزهای زاپاس، پتو، آب، کپسول آتش‌نشانی و غیره نیز ضروری می‌باشد.

همراه داشتن لوازم و ابزار اضطراری

سخن پایانی

سفر، یکی از اتفاقات شادی‌آفرین و لذت‌بخش است که روح آدمی را جلا می‌بخشد. اما پیش از شروع سفر، اقداماتی لازم است تا آن را برایتان دلچسب‌تر کند. در این مطلب به اهمیت بازرسی فنی خودرو قبل از سفر اشاره کردیم و دانستیم چکاپ خودرو و داشتن برگه معاینه فنی، می‌تواند تضمین کننده امنیت شما در طول سفر باشد. به همین جهت همواره توصیه می‌شود تا قبل از سفر، ایرادات فنی خودرو را برطرف کنید و لوازم ضروری از جمله مواد غذایی، پتو، لوازم پزشکی و غیره را با خود به همراه داشته باشید. در صورتی که خودرو به تعمیرات جزئی و غیرضروری نیاز داشت، لازم نیست سفرتان را به تعویق بیندازید.

سوالات متداول

t
در بازرسی فنی خودرو قبل از سفر، به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم؟

برای این که امنیت شما در سفر تأمین شود، باید قبل از هرگونه اقدام برای سفر، خودروی خود را به لحاظ فنی بازرسی کنید. چک لیست بازرسی فنی خودرو قبل از سفر شامل بررسی سلامت باتری و دینام، بررسی سلامت لاستیک‌ها، بررسی سلامت لاستیک زاپاس، جک و آچار چرخ، بررسی میزان روغن موتور، بررسی فیلتر کابین، بررسی فیلتر هوا، بررسی سیستم خنک کننده، بررسی چراغ‌ها و بوق خودرو، بررسی و تنظیم موتور، بررسی عملکرد ترمز، بررسی سلامت و عملکرد برف پاک‌کن، بررسی تسمه دینام و تسمه تایم، دیاگ زدن خودرو، بررسی خودرو به لحاظ تمیزی و همراه داشتن لوازم و ابزار اضطراری می‌شود.

چرا همواره توصیه می‌شود که قبل از سفر، والف ورودی لاستیک را چک کنیم؟

از آنجایی که والف ورودی لاستیک در تماس مستقیم با رینگ می‌باشد، همواره توصیه می‌شود تا قبل از سفر آن را چک کنید. این قسمت، نسبت به سایر بخش‌ها زودتر دچار تَرک و فرسودگی می‌شود که باید به موقع تعویض شود.

بهترین مکان برای قرارگیری بار در طول سفر کجاست؟

در حد امکان، از قرار دادن بار بر روی سقف ماشین بپرهیزید. زیرا علاوه‌بر ایجاد سروصدای زیاد درون کابین خودرو، موجب افزایش میزان سوخت می‌شود. همچنین در مسیرهای جاده‌ای و رانندگی با سرعت بالا یا به هنگام وزش باد شدید، امکان واژگونی خودرو وجود دارد. بنابراین همواره توصیه می‌شود پس از بازرسی فنی خودرو و اطمینان از سلامت آن، بیشتر بار خود را درون ماشین جای دهید.

آیا رانندگان خوش برخورد و وقت شناس هستند؟
بله تمام رانندگان فعال در مجموعه کاسپین رنت، آموزش دیده، وقت شناس، مودب و با پوشش مناسب هستند.
5/5 - (1 امتیاز)