قیمت اجاره خودرو معمولاً بر اساس معیارهای بسیار زیادی تعیین می‌شود. به همین دلیل است که تعرفه شرکت‌های کرایه ماشین در بسیاری از مواقع در خصوص قیمت اجاره ماشین ، نسبت به یکدیگر متفاوت است. ما در این مطلب از مجموعه کاسپین رنت، سعی داریم این معیارها را بررسی نموده و به توضیح آنها بپردازیم. اگر شما هم قصد رنت اتومبیل دارید برای آگاهی از این موارد تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

قیمت اجاره اتومبیل چگونه تعیین می شود؟

بررسی این نکته که چگونه می‌‌توان قیمت اجاره ماشین را تعیین کرد، نیازمند بررسی عوامل مؤثر بر قیمتی است که در ادامه هر یک را بیان خواهیم کرد.

1.ارزش روز خودرو ، مهمترین معیار محاسبه قیمت اجاره ماشین

اولین و مهمترین معیار قیمت گذاری اجاره خودرو در واقع قیمت و ارزش خود اتومبیل است. بدیهی است که نرخ کرایه یک خودروی 500 میلیون تومانی با یک ماشین 100 میلیون تومانی متفاوت است. اما دقیقا چرا؟!

قیمت اجاره اتومبیل چگونه تعیین می شود؟
  • هر چه ماشین با ارزش‌تر و گرانتر باشد، هزینه‌های جانبی آن مانند تعویض لوازم مصرفی مثل لنت ترمز، لاستیک، فیلترها، روغن موتور و غیره، بالاتر خواهد بود.
  • خودرو هر چه گرانتر باشد، هزینه استهلاک آن بالاتر رفته و ارزش آن با گذشت زمان و بالا رفتن کیلومتر استفاده شده، افت خواهد کرد.
  • هزینه تعمیرات فنی اتومبیل‌های گران قیمت و لوکس بسیار بالاست و تهیه لوازم یدکی اورجینال برای این دسته از خودروها، بسیار مشکل است.
  • نکته مهم دیگر خواب سرمایه است. به این معنی که مالک خودرو انتظار دارد در مقابل سرمایه‌ای که بابت خرید ماشین پرداخت کرده، سود مناسبی دریافت کند.
  • سایر هزینه‌ها مثل هزینه بیمه ثالث و بدنه، عوارض و مالیات سالانه، هزینه نگهداری و حتی کارواش این گونه اتومبیل‌ها نیز بسیار بالاتر از حد معمول است.

مدت زمان اجاره ماشین

به طور معمول حداقل زمان اجاره ماشین بدون راننده ، 3 روز است. اما اگر شما خودروی مد نظر را از مجموعه کاسپین رنت کرایه کنید و قصد استفاده از ماشین را به مدت بیش از 3 روز داشته باشید، شامل تخفیف خواهد شد. فرض کنید اگر قیمت اجاره ماشین روزانه خودروی مورد نظر شما 500.000 تومان باشد در صورتی که بین 3 تا 7 روز آن را کرایه کنید، مبلغ 450.000 تومان به ازای هر روز پرداخت خواهید کرد و اگر بیش از 20 روز آن را اجاره کنید مبلغ 400.000 تومان پرداخت خواهید کرد. به همین ترتیب تعرفه اجاره خودرو بر اساس مدت آن، تغییر خواهد کرد.

مدت زمان اجاره ماشین

اما در مورد قیمت اجاره ماشین با راننده موضوع کاملاً متفاوت خواهد بود، در این حالت؛ محدودیت روز، وجود ندارد و فقط محدودیت ساعت مطرح است. شما می‌توانید هر کدام از خودروهای مورد علاقۀ خود را همراه با راننده اجاره کنید. قیمت اجاره ماشین به دو شکل محاسبه خواهد شد:

1. قیمت اجاره ماشین بر اساس ساعت  

2. قیمت اجاره ماشین بر اساس مسافت طی شده به کیلومتر

کیلومتر مصرفی

شاید برای شما هم این سؤال مطرح شده باشد که آیا در صورت رنت اتومبیل، محدودیتی در مورد استفاده از خودرو خواهیم داشت؟

هنگامی که شما یک ماشین را به صورت بدون راننده کرایه می‌کنید، در مورد استفاده از آن درون شهر تهران یا سایر شهرها مختار هستید و به راحتی می‌توانید با اتومبیل مورد نظر سفر کنید. اما باید این موضوع را مد نظر داشته باشید که اصولاً هر ماشینی یک سقف مجاز کیلومتر روزانه دارد. این عدد برای هر نوع خودرویی متفاوت است و معمولا بین 150  تا 350 کیلومتر در روز متغیر خواهد بود. اما سوال اینجاست، برای سفرهای طولانی تکلیف چیست؟ اجازه دهید این سوال را با ذکر یک مثال توضیح دهیم.

فرض کنید شما یک اتومبیل هیوندای را برای یک سفر 6 روزه کرایه کرده‌اید، شما مجاز هستید با این خودرو روزانه 250 کیلومتر رانندگی کنید، پس در مجموع شما می‌توانید تا 1500 کیلومتر از خودرو استفاده کنید. اما اگر مسیر رفت و برگشت شما طولانی است، باید علاوه بر مبلغ 6 روز اجاره، مبلغ اضافه کیلومتر مصرفی را نیز پرداخت کنید.

مدل و سال ساخت ماشین و تاثیر آن بر قیمت کرایه اتومبیل

فرض کنید شما قصد دارید یک ماشین پورشه پانامرا اجاره کنید، در حال حاضر قیمت اجاره روزانه این خودرو حدود 4 تا 6 میلیون تومان است. اما دلیل این اختلاف قیمت نسبت به دیگر ماشین‌ها چیست؟ یکی از مهمترین دلایل، مدل یا سال ساخت خودرو است که قطعاً تعیین کنندۀ ارزش خودرو و در نتیجه تعرفه اجاره خواهد بود.

حال در نظر بگیرید سال ساخت اتومبیل نیز بین شرکت‌ها یکسان باشد. در نگاه اول شاید فکر کنید شرکتی که قیمت بالاتری پیشنهاد می‌دهد گران فروش و شرکت ارزان‌تر، منصف‌تر است. اما همیشه اینگونه نیست، متاسفانه در صنف اجاره ماشین، افراد و شرکت‌هایی فعالیت دارند که از عدم آگاهی مشتری سوء استفاده کرده و با اعلام قیمت‌های ارزانتر از عرف بازار و ارائه خدمات بسیار ضعیف، باعث ایجاد نارضایتی شدید و بعضا دردسرهای زیادی برای اجاره کننده خواهند شد.

برای آگاهی شما مشتریان عزیز کاسپین رنت، برخی از این دردسرها را اعلام می‌کنیم:

  • عدم تحویل خودروی مورد نظر در تاریخ و ساعت مشخص، جابه جایی با ماشین دیگر و دریافت مبلغ بیشتر
  • ارائه خودروهای بی کیفیت از نظر فنی و ایجاد مشکلات بسیار، مخصوصا در مورد ایمنی سرنشینان در جاده
  • ارائه خودروهای بی کیفیت از نظر ظاهری و عدم رضایت مشتری از سالم بودن بدنه خودرو
  • عدم استرداد مدارک و مبلغ دپوزیت (بیعانه نقدی) به مشتری در زمان مشخص و اعلام شده
  • ایجاد محدودیت های خارج از عرف برای اجاره گیرنده

سخن پایانی

متاسفانه به دلیل عدم آگاهی مشتریان از نکات مهم در خصوص قیمت اجاره ماشین ، از این دست مشکلات برای آنها بسیار اتفاق می‌افتد که باعث ایجاد عدم اعتماد هموطنان عزیز به این صنف شده است. در پایان توصیه می‌کنیم برای استفاده از خدمات کرایه اتومبیل حتما از شرکت‌های معتبر و به نام استفاده نمایید و موضوع قیمت اجاره ماشین را در اولویت دوم قراردهید. لازم به ذکر است کاسپین رنت همواره تلاش دارد با وجود ارائه ماشین‌های تمیز و خدمات با کیفیت، بهترین و مناسب‌ترین قیمت اجاره ماشین را برای شما عزیزان در نظر بگیرد.

امتیاز به این مطلب