قیمت اجاره ماشین

قیمت اجاره ماشین و عوامل تاثیر گذار بر روی آن

 • Post last modified:مارس 2, 2022
 • Post category:عمومی

قیمت اجاره خودرو معمولا بر اساس معیارهای بسیار زیادی تعیین می شود ، به همین دلیل است که نرخ و تعرفه شرکت های کرایه ماشین در بسیاری مواقع با هم متفاوت می باشد. ما در این مقاله سعی داریم این معیارها را بررسی نموده و به توضیح آنها بپردازیم. اگر شما هم قصد رنت اتومبیل دارید برای آگاهی از این موارد تا انتهای این مطلب با ما باشید.

قیمت اجاره خودرو چگونه تعیین می شود؟

ارزش روز خودرو ، مهمترین معیار محاسبه قیمت اجاره ماشین

اولین و مهمترین معیار قیمت گذاری اجاره خودرو در واقع قیمت و ارزش خود اتومبیل می باشد، خوب بدیهی است که نرخ کرایه یک خودروی 500 میلیون تومانی با یک ماشین 3 میلیون تومانی متفاوت است. اما دقیقا چرا ؟!

 • هر چه ماشین با ارزش تر و گرانتر باشد هزینه های جانبی آن مانند تعویض لوازم مصرفی مثل لنت ترمز ، لاستیک ، فیلتر ها ، روغن موتور و غیره بالاتر خواهد بود.
 • خودرو هر چه گرانتر باشد، هزینه استهلاک آن بالاتر می رود و مبلغ قابل توجهی از ارزش آن با گذشت زمان و بالا رفتن کیلومتر استفاده شده ، افت خواهد کرد.
 • هزینه تعمیرات فنی اتومبیل های گران قیمت و لوکس بسیار بالاست، و تهیه لوازم یدکی اورجینال برای این دسته از خودرو ها بسیار مشکل است.
 • نکته مهم دیگر خواب سرمایه است ، به این معنی که مالک خودرو انتظار دارد در مقابل سرمایه ای که بابت خرید ماشین پرداخت کرده سود مناسبی دریافت کند.
 • سایر هزینه ها مثل هزینه بیمه ثالث و بدنه ، عوارض و مالیات سالانه ، هزینه نگهداری و حتی کارواش این گونه اتومبیل ها هم بسیار بالاتر از حد معمول است.

مدت زمان اجاره ماشین

بطور معمول حداقل زمان اجاره ماشین بدون راننده ، 3 روز است اما اگر شما بیش از این مدت خودرو را کرایه کنید شامل تخفیف خواهد شد. فرض کنید اگر قیمت اجاره روزانه خودروی مورد نظر شما 500.000 تومان باشد در صورتی که بین 3 تا 7 روز آن را کرایه کنید مبلغ 450.000 تومان به ازای هر روز پرداخت خواهید کرد و اگر بیش از 20 روز آن را اجاره کنید مبلغ 400.000 تومان پرداخت خواهید کرد. به همین ترتیب تعرفه اجاره خودرو بر اساس مدت آن تغییر خواهد کرد.

اما در مورد قیمت اجاره ماشین با راننده موضوع کاملا متفاوت خواهد بود، در این حالت محدودیت روز ، وجود ندارد و فقط محدودیت ساعت مطرح است، شما می توانید هر کدام از خودروهای مورد علاقه خود را همراه با راننده اجاره کنید و قیمت آن به دو شکل محاسبه خواهد شد: 1. قیمت بر اساس ساعت   2. قیمت بر اساس مسافت طی شده به کیلومتر

کیلومتر مصرفی

شاید برای شما هم این سوال مطرح شده باشد که آیا در صورت رنت اتومبیل محدودیتی در مورد استفاده از خودرو خواهیم داشت ؟

هنگامی که شما یک ماشین را بصورت بدون راننده کرایه می کنید ، در مورد استفاده از آن داخل شهر تهران یا سایر شهرها مختار هستید ، به راحتی می توانید با اتومبیل مورد نظر سفر کنید اما باید این موضوع را مد نظر داشته باشید که اصولا هر ماشینی یک سقف مجاز کیلومتر روزانه دارد ، این عدد برای هر نوع خودرویی متفاوت است و معمولا بین 150  تا 350 کیلومتر در روز متغیر خواهد بود. اما سوال اینجاست برای سفرهای طولانی تکلیف چیست ؟ اجازه دهید این سوال را با ذکر یک مثال توضیح دهیم .

فرض کنید شما یک اتومبیل هیوندای را برای یک سفر 6 روزه کرایه کرده اید ، شما مجاز هستید با این خودرو روزانه 250 کیلومتر رانندگی کنید، پس در مجموع شما می توانید تا 1500 کیلومتر از خودرو استفاده کنید. اما اگر مسیر رفت و برگشت شما طولانی است ، می بایست علاوه بر مبلغ 6 روز اجاره ، مبلغ اضافه کیلومتر مصرفی را نیز پرداخت کنید.

مدل و سال ساخت ماشین و تاثر آن در قیمت اجاره

فرض کنید شما قصد دارید یک ماشین پورشه پانامرا اجاره کنید ، در حال حاضر قیمت اجاره روزانه این خودرو حدود 4 تا 6 میلیون تومان می باشد اما دلیل این اختلاف قیمت چیست ؟ یکی از مهمترین دلایل مدل یا سال ساخت خودرو می باشد که قطعا تعیین کننده ارزش خودرو و در نتیجه تعرفه اجاره خواهد بود.

حال در نظر بگیرید سال ساخت اتومبیل نیز بین شرکت ها یکسان باشد ، در نگاه اول شاید فکر کنید شرکتی که قیمت بالاتری پیشنهاد می دهد گران فروش و شرکت ارزان تر منصف تر است اما همیشه اینگونه نیست ، متاسفانه در صنف اجاره خودرو افراد و شرکت هایی هستند که از عدم آگاهی مشتری سوء استفاده می کنند و با اعلام قیمت های ارزانتر از عرف بازار و ارائه خدمات بسیار ضعیف باعث ایجاد نارضایتی شدید و بعضا دردسر های زیادی برای اجاره کننده خواهند شد.

برای آگاهی شما مشتریان عزیز کاسپین رنت، برخی از این دردسرها را اعلام میکنیم:

 • عدم تحویل خودروی مورد نظر در تاریخ و ساعت مشخص ، جابجایی با ماشین دیگر و دریافت مبلغ بیشتر
 • ارائه خودروهای بی کیفیت از نظر فنی ، و ایجاد مشکلات بسیار مخصوصا در مورد ایمنی سرنشینان در جاده
 • ارائه خودروهای بی کیفیت از نظر ظاهری و عدم رضایت مشتری از سالم بودن بدنه خودرو
 • عدم استرداد مدارک و مبلغ دپوزیت (بیعانه نقدی) به مشتری در زمان مشخص و اعلام شده
 • ایجاد محدودیت های خارج از عرف برای اجاره گیرنده

متاسفانه به دلیل عدم آگاهی مشتریان از این دست مشکلات برای آنها بسیار اتفاق می افتد که باعث ایجاد عدم اعتماد هموطنان عزیز به این صنف شده است. در پایان توصیه می کنیم برای استفاده از خدمات کرایه اتومبیل حتما از شرکت های معتبر و بنام استفاده نمایید و موضوع قیمت را در اولویت دوم قراردهید. لازم به ذکر است کاسپین رنت همواره تلاش دارد با وجود ارائه ماشین های تمیز و خدمات با کیفیت ، بهترین و مناسب ترین قیمت را برای شما عزیزان در نظر بگیرد.