هرگز بر کسی پوشیده نیست که طبیعت چهار فصل ایران، جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی دارد. یکی از رؤیایی‌ترین جاده‌های جنگلی شمال ایران که هنوز چندان مورد توجه قرار نگرفته، جاده اسالم به خلخال است که خوشبختانه همین عدم توجه باعث شده تا این مسیر، همچنان رؤیایی باقی بماند. این جاده به قدری زیباست که می‌توان آن را قطعه‌ای از بهشت نامید، چرا که هر بخش از آن تصویری بی‌نظیر از طبیعت را به نمایش می‌گذارد. حتی گاهی ممکن است حس کنید در رؤیا هستید. اگر می‌خواهید با یکی از زیباترین جاده‌ها از دید گردشگران، بیشتر آشنا شوید، در ادامه این مطلب از مجموعه اجاره خودرو کاسپین رنت با ما همراه باشید.

موقعیت مکانی جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال، مسیری رؤیایی است که حدوداً 70 کیلومتر بوده و از شهر اسالم در گیلان شروع شده و به شهر خلخال در جنوب استان آذربایجان شرقی منتهی می‌شود. از آنجایی که شهر خلخال به دلیل نزدیک بودن به استان گیلان، از طبیعتی زیبا برخوردار است و آب و هوای خنکی دارد، تفرجگاه بسیاری از گردشگران است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، بخشی از فیلم حضرت سلیمان در مناطقی از اسالم ساخته شده تا تداعی کننده شهر اورشلیم باشد.
گردشگرانی که قصد دارند از تهران به این شهر سفر کنند، حدود 450 کیلومتر مسیر پیش روی خود دارند و باید به ترتیب از شهرهای قزوین، رشت و پلیس راه سراوان عبور کرده و از پل دور برگردان فومن به رضوانشهر و چوکار حرکت کنند تا به جاده زیبای اسالم برسند. اگرچه این راه، مسیر اصلی محسوب نمی‌شود و راه را طولانی‌تر می‌کند، اما زیبایی‌های آن به قدری است که گردشگران، یک یا چند ساعت تفاوت را به جان می‌خرند. بکر بودن کل مسیر، زیبایی آن را دو چندان کرده و به تنهایی به عنوان یک مقصد برای سفر به حساب می‌آید نه صرفاً یک گذرگاه!

ویژگی ‌های جاده رویایی اسالم به خلخال

مهم‌ترین ویژگی رویایی اسالم به خلخال که آن را نسبت به سایر جاده‌ها و مناطق خاص و دیدنی ایران، منحصر به فرد می‌کند، آب و هوای متفاوت آن است. در اغلب روزهای سال هوای این منطقه نسبت به سایر مناطق خنک‌تر است. شما می‌توانید با سفر به این جاده، در رؤیاهای خود رفته و چهار فصل سال را تجربه کنید. چرا که در هر بخشی از مسیر با شرایط جوی متفاوتی روبه‌رو می‌شوید.
گاهی با هوای نسبتاً گرم برخورد می‌کنید و تلألوء آفتاب را می‌بینید، گاهی با باران مواجه می‌شوید و گاه هوا سرد و مه‌آلود می‌شود. همین تغییرات آب و هوایی است که زیبایی این جاده را دو چندان کرده است. رودخانه‌ای در تمام طول مسیر، همراه شما در حرکت است که در بخش‌هایی به جاده نزدیک می‌شود و گاهی به دور از جاده، به مسیرش ادامه می‌دهد؛ اما همواره صدای آب خروشان به گوش می‌رسد. از دیگر ویژگی‌های این مسیر زیبا و دیدنی، امکان دیدن حیوانات اهلی همچون اسب و گاو و گوسفند است که در طبیعت به «چرا» می‌پردازند.

همچنین امکان کوهنوردی در فصل بهار، تابستان و نیمه‌ای از اول فصل پاییز وجود دارد و کوهنوردان در این راه با لمس زیبایی‌های مسیر می‌توانند تا ارتفاع 2100 متری صعود کنند. امکان پیاده‌روی در جنگل یا دوچرخه‌سواری در آن نیز فراهم است. اگرچه در این منطقه هتل‌های لوکس و چند ستاره وجود ندارد، اما مهمان‌خانه‌های بومگردی زیادی وجود دارند که می‌توانید شب را در آنجا سپری کرده یا در مناطق روستایی و عشایری چادر بزنید.

نکات مهم برای سفر در جاده اسالم به خلخال

نکات مهم برای سفر در جاده اسلام به خلخال

در نظر داشه باشید اگر برای سفر به جاده اسالم به خلخال، اتومبیل مناسبی ندارید، می‌توانید از خدمات اجاره خودرو بدون راننده کاسپین رنت بهره‌مند شده و لذت سفری بینظیر در این جاده زیبا را تجربه کنید. همچنین اگر بنا به هر دلیل امکان رانندگی ندارید، می‌توانید اجاره خودرو با راننده را درخواست کرده و سفر خود را آغاز کنید.

جاذبه‌ های گردشگری جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال یکی از مسحور کننده‌ترین جاده‌هایی است که هر گردشگری را بارها مجبور به توقف و تماشای زیبایی‌های خود می‌کند. مهم‌ترین پارک جنگلی گیسوم بسیار زیاد است، اما برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از :

پارک جنگلی گیسوم

پارک جنگلی گیسوم از جاذبه‌های دیدنی گیلان و از معدود مناطق شمالی کشور است که در آن جنگل و دریا فاصله بسیار اندکی از یک‌دیگر دارند. در دو طرف این جاده، درختان زیبا و سر به فلک کشیده‌ای وجود دارند که زیبایی جاده را دو چندان کرده‌اند. ساحل آرام و زیبای گیسوم نیز برای همه نوع گردشگری مناسب بوده و امکانات رفاهی آن، لذت بودن در پارک جنگلی گیسوم را بیشتر می‌کند.

پارک جنگلی گیسوم

دشت شقایق

گل‌های زیبای شقایق در جاده اسالم به خلخال، به خصوص در ماه‌های اردیبهشت و خرداد، جلوه‌ی خاصی به مسیر می‌بخشند که زیبایی این گل‌ها با وجود مِه دو چندان می‌شود. زیبایی دشت شقایق به قدری زیاد است که هر بیننده‌ای را حیرت‌زده خواهد کرد.

دشت شقایق

گردنه الماس

یکی از زیباترین ایستگاه‌های بین راهی در جاده اسالم به خلخال، گردنه الماس است. گذرگاهی که با دشت‌های سرسبز و کلبه‌های ییلاقی بومی زینت داده شده است. زیبایی‌های این مسیر به قدری زیاد است که باید سراپا چشم بود و یک دل سیر تماشا کرد. برخی گمان می‌کنند گردنه الماس، همان گردنه حیران است. اما مکانی است متفاوت که در میانه راه اسالم به خلخال قرار دارد.

گردنه الماس

دریاچه نئور

دریاچه نئور در شمال غربی ایران و بین استان‌‌های گیلان و اردبیل واقع شده و جزء مشهورترین دریاچه‌ها به شمار می‌رود. از این رو گردشگران زیادی در طول سفر به استان‌های گیلان و اردبیل، از آن بازدید می‌کنند. این دریاچه از دو بخش اصلی تشکیل شده که بخش کوچک‌تر آن حدود 40 هکتار و بخش بزرگ‌تر آن حدود 180 هکتار است و در فصل بهار، عمق قسمت‌های مختلف آن بین 5 تا 13 متر تغییر می‌کند.

دریاچه نئور

دریاچه سراگاه

سراگاه، آبگیر کوچکی است که مشابه آن در استان‌های گیلان و مازندران وجود دارد. نام این دریاچه به صورت «سه راه گاه» نیز نوشته می‌شود؛ اما میان مردم محلی به آبگیر سد خاکی نیز معروف است. روستائیان در این دریاچه به پرورش ماهی پرداخته و از آن کسب درآمد می‌کنند. اما به یاد داشته باشید که نمی‌توانید ماهیگیری کنید یا در دریاچه به شنا و قایق‌سواری بپردازید، بلکه تنها می‌توانید از طبیعت زیبی آن، لذت ببرید.

دریاچه سراگاه

جنگل تالش

جنگل تالش یکی از زیباترین جنگل‌های ایران است که بارها نام آن را شنیده‌ایم؛ اما زیبایی‌های آن را به چشم ندیده‌ایم! این جنگل 150 نوع درخت دارد که 36 گونه از آن‌ها بومی بوده و در هیچ منطقه دیگری یافت نمی‌شود. درختانش بی‌شمارند و هزاران گونه حیوانی در آن زندگی می‌کنند. بنابراین دیدن آهویی که می‌دود یا بُزی که می‌جهد، چندان دور از انتظار نیست.

جنگل تالش

ییلاق متش

در مسیر پُر پیچ و خم اسالم به خلخال، ییلاق زیبای متش واقع شده که هوای بسیار مطبوعی دارد. به گونه‌ای که در تابستان قابل سکونت و در زمستان خالی از سکنه است، چرا که تمام خانه‌ها در برف مدفون می‌شوند. از ویژگی‌های جذاب این منطقه، وجود مِه در روزهای تابستانی آن و دیدن آسمان پُر ستاره شب آن است.

ییلاق متش

ییلاق لرزره

ییلاق‌ها در فصول گرم سال، یکی از مناسب‌ترین مکان‌ها برای وقت‌گذرانی در طبیعت هستند و جزء جذاب‌ترین بخش‌های گردشگری محسوب می‌شوند. ییلاق لرزره که به جاده اصلی بسیار نزدیک است، آنقدر پُر جاذبه است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. اگرچه در آن از درخت خبری نیست، اما دارای چراگاه‌های سرسبز و گسترده‌ای برای دام‌های اهالی روستاست.

ییلاق لرزره

آبشار دریابن

جاده‌ای فرعی در نزدیکی روستای «لاکه تاشون» قرار دارد که شما را به یک آبشار زیبای 30 متری می‌رساند. ابتدای مسیر منتهی به این آبشار، راهش آسفالتی است، کمی که پیش‌تر می‌روید، جاده خاکی شده و در نهایت حدود 30 الی 40 دقیقه پیاده‌روی پیش روست. به آبشار دریابن، آبشار ناو نیز گفته می‌شود.

آبشار دریابن

روستای ورگه سران

در مسیر جاده اسالم به خلخال، روستای بکر و کوچکی به نام روستای ورگه سران وجود دارد که در 10 کیلومتری شمال سرعین قرار دارد و از آنجایی که کمتر مورد بازدید گردشگران واقع شده، هنوز فضای بومی و محلی آن حفظ شده است. آبشار دیدنی، چشمه‌های متعدد، چمنزارها و غارهای طبیعی کوچک و بزرگ، از جاذبه‌های طبیعی آن به شمار می‌رود.

روستای ورگه سران

روستای ناو

روستای بکری است که هر گردشگری با رسیدن به آن، دوست دارد شبی را در آنجا اقامت کند. این روستا که از محلی‌ترین روستاهای این ناحیه محسوب می‌شود، به دور از آب و هوای شرجی سواحل تالش است. بافت بومی خانه‌های آن نیز، زیبایی خاصی به این روستا بخشیده است. اگر قصد اقامت در این روستا را دارید، می‌توانید از خانه‌های محلی آن اجاره کنید، اما اگر می‌خواهید در دل طبیعت چادر بزنید، توصیه ما به شما این است برای حفظ امنیت خود، خیلی از روستا دور نشوید.

روستای ناو

روستای خوجین

این روستا در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا و در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده که دارای آب و هوای بسیار مطبوعی است. جنگل‌های انبوه، گل‌های زیبا و مناطق سرسبز بسیاری داشته و چشمه ازناو در آن واقع شده است. روستای خوجین جزء پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین روستاهای خلخال است که به دلیل راه ارتباطی مناسب و موقعیت کوهستانی خود، امکان توسعه آن وجود دارد.

روستای خوجین

سخن پایانی

اگرچه همه جاده‌ها به عنوان مسیری برای رسیدن از مبدأ به مقصد بوده و خود هدف گردشگری نیستند، اما این موضوع در رابطه با جاده رؤیایی اسالم به خلخال صدق نمی‌کند. چرا که این جاده قابل قیاس با هیچ یک از جاده‌های ایران نیست. جاده زیبای اسالم به خلخال به قدری شگفت‌انگیز است که سفری خاطره‌انگیز را برایتان رقم خواهد زد.
دلیل محبوبیت و معروفیت این جاده، مناظر بکر، آب و هوای خوش و جاذبه‌های گردشگری متعدد است. در این مطلب علاوه‌بر آشنایی با موقعیت مکانی و ویژگی‌های این جاده زیبا و رؤیایی، با برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن آشنا شده و به مهم‌ترین نکات برای سفر به آن پرداختیم. برای رسیدن به این جاده، نقشه راهکار خوبی است اما می‌توانید از جی‌پی‌اس (GPS) و اپلیکیشن‌های موبایلی استفاده کنید.

سوالات متداول

t
چه فصلی بهترین زمان برای سفر در جاده اسالم به خلخال است؟

پیشنهاد ما به شما برای سفر در این جاده، فصل‌های بهار، تابستان و پاییز است. زمستان آن نیز زیبایی خاص خود را دارد اما به دلیل شرایط نامساعد جوی و خطرات احتمالی، سفر در فصل زمستان به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

دلایل اصلی گردشگران از سفر به این منطقه چیست؟

مهم‌ترین دلایل گردشگران از سفر به این منطقه، طبیعت بکر و زیبای آن است. همچنین رانندگی در این مسیر روح آدمی را جلا داده و به هیچ عنوان خسته کننده نیست. از طرفی می‌توان از طعم بی‌نظیر غذاهای محلی و کباب چنجه، نان و لبنیات تازه، عسل طبیعی و غیره لذت برد.

فاصله تهران تا جاده اسالم به خلخال چقدر است و آیا در این جاده پمپ بنزین وجود دارد؟

گردشگرانی که قصد دارند از تهران به این شهر سفر کنند، حدود 450 کیلومتر مسیر پیش روی خود دارند که به طور میانگین حدود 8 ساعت است. با توجه به عدم وجود پمپ بنزین در این جاده، همواره توصیه می‌شود که قبل از شروع این مسیر از پُر بودن باک خودروی خود اطمینان پیدا کنید.

مهم‌ترین مکان‌های دیدنی در جاده اسالم به خلخال کدامند؟

از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی در این مسیر می‌توان به پارک جنگلی گیسوم، دشت شقایق، گردنه الماس، دریاچه نئور، دریاچه سراگاه، جنگل تالش، ییلاق متش، ییلاق لرزره، آبشار دریابن، روستای ورگه سران، روستای ناو و روستای خوجین اشاره کرد.

5/5 - (1 امتیاز)